Faaliyetlerimiz

Vakfet, yaşat, yaşa

Vakfımız, devletimizin kamu hizmeti yükünü azaltacak mahiyetteki eğitim, sosyal yardım, sağlık, kültür, çevre koruma, ağaçlandırma ve SMS yoluyla bilgilendirme konularında hizmet vermektedir. 

Eğitim faaliyetleri

Öğrenci bursları, onarım, malzeme, kitap yardımları, SODES projeleri

DASEV'in eğitime katkıları hakkında bilgi almak ister misin?

Tıkla

DASEV'in sağlık alanındaki faaliyetleri

Sağlık yardımları, organ bağışı ve kan bağışı kampanyaları

DASEV'in sağlık kampanyalarına göz atmak ister misin?

Tıkla

Sosyal yardımlar

Gıda ve sosyal yardımlar, proje destekleri

DASEV'in gıda ve sosyal yardım projelerinden bazılarını görmek ister misin?

Tıkla

Bilgilendirme

SMS ve sosyal medya aracılığıyla bilgilendirme hizmetleri

DASEV bilgilendirme servisleri önemli bir boşluğu dolduruyor.

Tıkla

Kalıcı eserler

EĞİTİM KURUMLARI VE SOSYAL TESİSLER

Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksek Okulu

Yapımı DASEV Darendeliler Kültür Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından başlatılan ve bir yılda tamamlandıktan sonra tüm masrafları Rönesans Eğitim Vakfı Başkanı ve kurucu Üyemiz Bekir llıcak tarafından karşılanan Darende Bekir llıcak Meslek Yüksekokulu 2011 yılında eğitime başlamıştır. İnşaat, Gıda İşleme, Tıbbi Hizmetler ve Teknikerlik ve Mimarlık ve Şehir Planlama bölümleri ile hizmet vermektedir.

DASEV Kadın Konukevi

Darende Belediyesi ve DASEV işbirliği ile 19 Mart 2014 tarihinde hizmete açılan Darende Belediyesi DASEV Kadın Konuk evi, uzak mahalle ve köylerden gelen kadınların ve çocuklarının dinlenme ve ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal tesis olarak kadınların hizmetine açılmıştır.

Eğitim faaliyetlerimiz

ÖĞRENCİ BURSLARI, ONARIM, MALZEME, KİTAP YARDIMLARI, SODES PROGRAMLARI

Öğrenci bursları

Ülkemizin her köşesinden yapılan burs başvuruları her yıl eylül ayı içerisinde alınarak, burs ve yardım değerlendirme komitesi tarafından tek tek değerlendirilmektedir. Burs ve Yardım yönetmeliğimizin ilgili maddelerinde belirtilen kriterlere göre başvurular puanlamaya tabi tutulmaktadır. Puanlama işlemi burs ve yardım komitesi tarafından yapılmaktadır. Vakfımızın imkanları çerçevesinde, başvuruda bulunan Milli Eğitime bağlı üniversitelerde okuyan öğrencilerimize puan sıralaması dikkate alınarak burs verilmektedir. Öğrencilerin not ortalamaları dönem ortası ve sene başında yakinen takip edilmektedir. 2008 yılında 125 öğrenci ile başlayan bursiyer sayımız bugün 600’e yaklaşmıştır. Burs sayımızın artabilmesi için kurucularımızın ve hayırseverlerimizin daha fazla katkı ve desteğini bekliyoruz.

Onarım, malzeme ve kitap yardımları

Vakfımız, dilekçe ile başvuran okulların ihtiyaç taleplerini incelemekte, uygun görülenleri imkanları çerçevesinde karşılamaya çalışmaktadır. 2016 yılında Vakfımızın Gençlik Kolları, Aladağ Boztahta Köyü’ndeki ortaokul için düzenledikleri kampanyada, okulun boya badana, elektrik tadilat işlerini yapmıştır. Ayrıca kitap kampanyası düzenlenerek güzel bir kütüphane oluşturmuştur. 2017 yılında Ağrı Patnos Ertuğrul Gazi İlkokulundaki tüm sınıfların perdeleri yenilenmiştir. Hakkari Yüksekova Fatih Mehmet ilkokuluna 158 adet kitap gönderilmiştir. Bir tıp öğrencisinin kitap ihtiyacı tarafımızdan karşılanmıştır. Gençlik Komitesi Yüregir Özel Eğitim Merkezine eğitim seti hediye etmiştir. DASEV Gençlik komitesinin “bu sese kulak ver” kitap kampanyası kapsamında Darende’nin Aşağıulupınar 75. yıl cumhuriyet ilk-ortaokuluna ve Balaban çok programlı Anadolu Lisesi’ne kitap yardımı yapılmıştır. Mardin Kızıltepe Mehmet Doğru Ortaokulunun fotokopi makinası ihtiyacı karşılanmıştır. Adana Orhan Çobanoğlu Okulunun bir sınıfına klima takılmış ve çocuklara kitap hediye edilmiştir.

SODES eğitim programları

Adana Valiliği Koordinasyonunda, Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse edilen ‘Doğalgaz kaynakçılığı ve Doğalgaz Tesisatçılığı’ ve ‘Çocuk Bakıcılığı ve Yaşlı ve Hasta Bakım Elemanı’ kursları düzenlenerek kursiyerlere sertifikaları verilmiş ve işe girmeleri sağlanmıştır. “SODES” Eğitim Proğramı çerçevesinde Adana Fatih Mehmet ilkokulunda üç adet derslik, Bir adet salon ve mutfak ve bir adet wc’nin bakım, boya, parke ve genel tefriş işleri yapılmıştır.

Sağlık hizmetleri

SAĞLIK YARDIMLARI, ORGAN VE KAN BAĞIŞI KAMPANYALARI

Sağlık yardımları

Vakfımız tarafından İhtiyaç sahiplerine, akülü araba, hasta yıkama sedyesi, suni uzuv temini gibi karşılıksız yardımlar yapmaktayız. Vakfımız tarafından satın alınan elektrikli sandalye ve pediatrik sandalye yeni kullanıcılarına DASEV Heyeti tarafından teslim edildi.

Organ bağışı ve kan bağışı kampanyaları

Organ Bağışı ve Kan Bağışı Kampanyaları düzenleyerek bu konunun gündemde kalmasına ve ihtiyaçların giderilmesine katkı sağlamaktayız.

Sosyal yardımlar

GIDA VE SOSYAL YARDIMLAR, PROJE DESTEKLERİ

Gıda ve sosyal yardımlar

Her yıl genellikle ramazan ayında hayırseverlerimizin vakfımız eliyle dağıtılmasını istediği yardım paketleri önce bir depoda toplanmakta, daha sonra önceden tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim edilmektedir. Gıda yardımlarımız başladığımız günden bu güne her yıl artan oranda devam etmektedir.

2016 yılında 70.191,50 TL değerinde 760 Koli, 2017 yılında 955 adet 81.364,28 TL değerindeki gıda kolisi ihtiyaç ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.

Vakfımız 2016 yılında Adana Huzurevinde bulunan birçok huzurevi sakinine takım elbise hediye etmiştir.

Örnek proje

Bursiyerlerimizden, mimarlık fakültesi öğrencisi Murathan Aydemir’in ders programı gereği proje uygulama çalışması ile ilgili olarak maddi destekte bulunduk. Vakfımız bir yandan üniversite öğrencilerine burs verirken, diğer taraftan başarılı ve çalışkan bursiyerlerin proje çalışmalarına destek oluyor. Proje uygulama çalışmasının konusu, okulun ders programı çerçevesinde muhtaç bir ailenin evinin tamire ve bakıma muhtaç bölümlerinin onarılması ve evin oturulacak hale getirilmesi idi. Proje uygulamasına katılan öğrenciler yapılacak işleri kendi aralarında paylaştılar. Murathan Aydemire de mutfak bölümü düştü. Bursiyerimiz ve hemşehrimiz Murathan Aydemir mutfağın taban döşemeleri, dolapları, su tesisatı ve mutfak tezgahı bölümlerinin yenilenmesi konusunda hazırladığı mimari projeye uygun olarak gerekli çalışmaları yaptı. Yapılan işlerin finansmanının bir bölümünü mahallindeki hayırsever malzeme satıcısı firmalardan, bir kısmını da Vakfımızın desteği ile tamamladı. Diğer öğrencilerin de kendi bölümlerini tamamlaması sonucunda, söz konusu ev kullanışlı ve oturulur hale getirildi. Bu örnek çalışması ve gayretlerinden ötürü bursiyerimizi kutluyor gözlerinden opuyoruz.

Bilgilendirme hizmetleri

SMS ve SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA BİLGİLENDİRME

SMS ve sosyal medya aracılığıyla bilgilendirme

Tüm Türkiye genelinde vakfımıza başvuran 4000’den fazla kişi SMS ile bilgilendirilmektedir.
 Bu hizmetimiz ile Vakıf Gönüllüleri arasında 
iletişim sağlanmaktadır.

Sosyal medya aracılığı ile, vakfımızın faaliyetleri duyurulurken, biryandan da katılımcılarımızı görsel olarak bilgilendirmekteyiz

DASEV'i sosyal medyada tanıt

Sosyal medya sayfalarımıza üye olmakla kalma, iyiliği duyur ve DASEV'i çevrene tanıt. Yardım kültürünü nasıl yaygınlaştırabiliriz? Sosyal sorumluluklarımızla ilgili yeni bir fikrin mi var, iyiliğin fotoğrafını mı yakaladın haydi bizimle ve herkesle paylaş.

#dasev #dasevvakfi