Dasev Başkanı M.Nevzat Buyurgan Adana’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıl Dönümü Kutlamalarına Katıldı

5 Ocak Adana’ nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıl Dönümü sebebiyle düzenlenen tören kapsamında ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törene Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra; Adana Millet vekilleri Tamer Dağlı, Mehmet Şükrü Erdinç, Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut, Ayşe Sibel Ersoy, İsmail Koncuk, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, DASEV Başkanı M.Nevzat Buyurgan kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından İstiklal Marşı okunup, saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Adnan Menderes Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen kutlamayla devam eden törende Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın: ‘‘Adana ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum.

İstiklal mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan kahramanlıklarıyla tarihe mâl olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir.

Böyle kutlu bir anlayışla kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz.
Bu inançla, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.

Adana’nın bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.’’ ifadelerinin yer aldığı kutlama mesajının okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; Adana’nın, Milli Mücadele’nin ilham kaynağı olduğunu belirterek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’yı ziyareti sırasında ‘Bende bu vakayiin ilk teşebbüs hissi bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur.’ sözüne yer veren Sözlü, kentin düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı.

‘‘Atatürk’ün Mücahitlerinden Adana’ya’’ isimli Türk Bayrağı bisiklet sporcuları tarafından Vali Mahmut Demirtaş’a teslim edildi. Vali Demirtaş’ın bayrağı teslim almasından sonra kutlamalar, halk oyunu gösterisiyle sürdürüldü.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Bayrak’ şiiri okuma yarışması birincilerine ödüllerinin Vali Mahmut Demirtaş tarafından verilmesinin ardından tören son buldu.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
Share on linkedin