DASEV Başkanı M. Nevzat Buyurgan, 18.12.2018 tarihinde MÜSİAD tarafından Adana Sheraton Grand Otel’de düzenlenen “Tarımda Kalkınma’’ Konulu Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektörü Türkiye İstişare Toplantısı’na katıldı

Vali Mahmut Demirtaş,Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi Tunç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Adana Şube Başkanı  Burhan Kavak ve Türkiye’nin değişik yerlerinden yaklaşık 300 sektör temsilcisinin katıldığı toplantı Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

MÜSİAD multivizyon filmi ile devam eden toplantıda MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak, MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi Tunç ve Vali Mahmut Demirtaş bir konuşma gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi Tunç yaptığı konuşmada; tarım ve kalkınmanın birbirini tamamlayan konular olduğunu belirterek Kırsal kalkınmayı sadece ekonomik anlamda kalkınma olarak da düşünmemek gerektiğini, Türkiye’nin Avrupa’da tarımsal hasıla konusunda birinciyken dünyada ise yedinci sırada olduğunu ifade etti.

Vali Demirtaş ise konuşmasında tarım sektörünün toplumun temel beslenme gereksinimlerini karşılayan, istihdam yaratan, sanayiye hammadde sağlayan, ihracat ürünleri ile ülkeye gelir getiren, milli ekonominin temel sektörlerinden biri olduğunu belirterek hızla artan dünya nüfusu, küresel ısınma tehdidi, tarım alanlarının azalması, çevre ve doğal kaynakların tahribatı gibi etkenlerin; tarım sektörünün dünya için stratejik öneminin en önemli göstergelerinden olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından istişare toplantısı kapsamında, ‘’Tarım Girişimciliği’’, ‘’İnovatif Tarım Uygulamaları’’, ‘’Tarım 4.0’’ ve ‘’Tarımda Millileştirme’’ ara başlıkları altında yaklaşık 20 uzman sunumlarıyla katılımcıları bilgilendirdi.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
Share on linkedin